LESK A BIEDA


Skupina bola založená v auguste 1998. Na basovú gitaru: Fash, na gitaru a spev: Whitney. Do apríla 1999 sa v kapele vystriedali Harvey (krabicie) a Onopko (gitara). Potom prišiel Zubi na bicie a odohrali sme prvý koncert vo Svederníku, kde sme mali vtedy aj skúšobňu. So Zubim sme odohrali ešte tri koncerty, potom Fash a Whitney išli na vojnu.

Po vojne (2001) sme zmenili skúšobňu (Hlboké) a prišiel nový člen na gitaru aj spev Stanley. So Stanleym odohraný jeden koncert. Bol naplánovaný aj druhý, ale sa neuskutočnil (Fash sa ožral). V novembri 2002 Stanley odchádza. Zubi sa oženil, odsťahoval sa a na prelome roka 2003 tiež opúšťa kapelu.

V marci prichádza na post bubeníka Pišta (ex - jasmine). V tom istom roku, v septembri sme s ním odohrali prvý koncert. Na začiatku roka 2004 prebieha príprava na prvé nahrávanie. Uskutočnilo sa v marci a mixovanie a mastrovanie prebehlo v apríli. Nahrali sme päť pesničiek + bonusovú skladbu. Názov je "Bokom Demonahrávky" a slúži ako promo.V júni 2004 vyšla naša pesnička "Všetko čo chcem" na kompilácii ku českému freezinu "Move Your Ass".V tomto roku sme odohrali štyri koncerty v okolí Bytče.

Vo februári 2005 sme dali 10 kusov nášho dema do distra "Hiraxrecords". V apríli vyšla skladba "(A)politická" na kompilácii "Slovak Underground Punx Attack vol.1" od Hiraxrecords.Cez leto bol odohraný koncert v Bytči. November znamenal pre kapelu veľkú zmenu a na miesto speváka prišla speváčka: Ef. Vo februári 2006 sme dali 11 kusov nášho dema opäť do distra "Hiraxrecords".Tieto kusy boli posledné, ktoré sme urobili z Demonahrávok, pesničky z dema budú len vo formate mp3 na stiahnutie na našich stránkach.

Z Bokom Demonahrávok bolo urobených približne 70 ks. Od marca máme novú skúšobňu, v ktorej konečne hráme sami. V máji prišiel na druhú gitaru hrať IVO, ktorý je odvtedy platným členom kapely.V roku 2008 prebehli v kapele zmeny, ked idisiel IVO aj Ef. Zostali sme opat traja.

Nasledovala dlhá, predlhá pauza, spôsobená odchodom Fasha za kariérou vodiča kamiónu. Po rokoch nečinnosti (ale neustáleho rozprávania sa o zrode umierajúcej kapely pri pive) sme sa teda dokopali začať opäť skúšať a pracovať na nových pesničkách. Ku tomu nám výrazne pomohol nový člen kapely Ľuboš, ktorý svojím entuziazmom pre tvorenie a hranie nakazil tak trochu aj nás. Toto sa udialo v lete 2011.

Rok na to sa opäť udiala personálna zmena keď z kapely odišiel zakladajúci člen Fash. Basgitary sa chopil Lubo a ďalej pokračujeme v trojke. V roku 2012 sa nám podarilo dokonca aj odohrať koncert po šiestich rokoch v Trnave.

V roku 2013 sa nám opäť zmeny nevyhli, zato nastala aj jedna príjemná. Naj jar sa s nami rozlúčil bubeník Pišta na bližšie nešpecifikovanú pracovnú prestávku a rozhodli sme sa nahrať CD. Oslovili sme nového bubenníka Tomáša, nacvičili sme s ním pesničky a na jeseň sme išli do štúdia Kobka v Martine a nahrali 12 pesničiek. Cez rok sme dohromady odohrali 4 koncerty (dva s Pištom a dva s Tomášom) a z toho jeden bol akustický.

V decembri 2013 sme dokončili album, nazvali sme ho Prelomový Album, a na začiatku roka 2014 sme sa dohodli s vydavateľstvom CECEK records na vydaní pod jeho hlavičkou. CD vyšlo vo februári v počte 400ks. Počas lisovania sme sa rozhodli vyskúšať nového gitaristu a stal sa ním Marcel.

V roku 2014 sme odohrali 10 koncertov, prešli sme Slovensko, dvakrát v Čechách, raz v rádiu.
Prvý polrok 2015 odohrané 3 koncerty a z časových dôvodov odchod Tommyho z kapely. Na post bicích prišiel v lete 2015 Michal.
V lete 2016 odchádza Marcel a v trojke ideme do štúdia nahrať nové pesničky na EP. Nahrali sme tri pesničky, pridali štvrtú ako demo verziu a vydali ako digitálny release 14.8.2016. Názov sme ponechali jednoduchý "EP".

V lete 2017 sme opäť išli do štúdia Apollo a nahrali druhý dlhotrvajúci album DIVERZITA. Obsahuje 13 pesničiek a digitálne vyšlo v decembri 2017. Fyzický nosič sme vydali začiatkom roka 2018 v počte 300ks. Singel z tohoto albumu sa dočkal aj videoklipu - je to ku skladbe HOAX. Počas roka odohrané 4 koncerty a jeden z toho sme si zahrali na domácom festivale Hviezdne Noci, ktorý každým rokom naberá na sile.

2018 bol rok oslavy 20-teho výročia našej skupiny, v ktorom sme odohrali výročný koncert v Bytči s krstom CD DIVERZITA, ktorý nám pokrstili bývali členovia kapely, ktorí sa dostavili na koncert. V tomto roku sme odohrali ďaľšie 4 koncerty. V roku 2019 sme natočili ďalší videoklip, tentokrát ku skladbe AKO SA MÁŠ? Odohrali sme len dva koncerty.

2020 zasiahol do koncertov rovnako ako v predchádzajúcom roku a stihli sme cez leto len dve vystúpenia a museli sme odložiť nahrávanie nového albumu o rok, keď budú opatrenia proti pandémii miernejšie a budeme môcť cestovať. V 2021 sme už nevydržali a cez leto sme sa vydali do štúdia nahrať nový album, ktorý má názov SEBAIRÓNIA. Dali sme spraviť 100ks CD, ale už asi posledný krát tento formát.

V ďalšom roku 2022 sme sa ukázali na piatich vystúpeniach v rámci Slovenska. 2023 bol na koncerty o dosť chudobnejší a odohrali sme len jeden koncert. Rok 2024 vyzerá byť prelomový, pretože sme našli manažérku Viki, vyrobili sme oslavné tričká (25 rokov bez úspechov), nafotili nové promo fotky a snažíme sa o viac koncertov.